Könyvelőblog

Könyvelőblog

Kinek éri meg a NYESZ ?

NYESZ 5+1 részletben

2016. február 20. - tAnita

 "5+1 tuti tipp, ha nem akarsz nélkülözni nyugdíjasként" című cikket nagy érdeklődéssel nyitottam meg a penzcentrum.hu oldalon a minap. Az 5+1 tuti tipp a NYESZ ??? Hm, ez kell nekem!? Igen, mert valóban megéri. Utána jártam.

Kinek éri meg a NYESZ ? Először is akinek megvan a célkitűzése az öngondoskodásra nyugdíjas éveihez. Másodszor akinek valamivel több, mint 10 éve van a nyugdíjig vagy már nyugdíjas, mert így tudja érvényesíteni az adómentességet. Harmadszor akinek van jövedelme, amihez tartozik elegendő személyi jövedelemadó az adókedvezmény érvényesítéséhez. Aki rugalmasan, önállóan és hosszútávon szeretne dönteni a megtakarításai és befektetései összegeiről, időpontjáról.

Befektetési lehetőségek:

  • befektetési jegyek
  • állampapírok
  • részvények

Az értékpapírok kockázatai és hozamai változóak. Aki nem kíván magas kockázatot vállalni, egy hosszú távú befektetéssel az 'alacsony kockázat+ alacsony hozam' kombináció is szép összeget hozhat. Véleményem szerint, aki tőzsdézni akar a magasabb hozam reményében, tanácsos tőzsdei ismeretekkel rendelkezni vagy szakértőhöz fordulni.

Lássuk a részleteket!

 NYESZ  5+1 lépésben. :)  

  1. Számlanyitás: bárki, ( nyugdíjas is ) akinek adó azonosítójele van, bármelyik bankban írásban, ahol van rá lehetőség,  min. 5000 Ft befizetéssel. A további befizetések összege és gyakorisága szabadon eldönthető (kizárólag forintban).
  2. Adókedvezmény: a számlavezető bank által igazolt befizetett összeg 20%-a, max. 100 000 Ft. Aki az öregségi nyugdíjkorhatárt 2020. január 1. előtt tölti be, max. 130 000 Ft. 
  3. Adómentesség - Adózás: 10 év után és nyugdíjba vonulás esetén a hozam a megtakarításokkal adómentesen egy összegben felvehető a számla egyidejű megszüntetése mellett. A NYESZ számlán levő részvények után kapott osztalék adóköteles. 
  4. Hozam mértéke: rajtunk múlik, attól függ, milyen értékpapírba fektetünk be és milyen gyakran, milyen sikerrel
  5. Kamatos kamat
  6. Költségek
  • számlavezetési díjat törvény szabályozza: a jóváírt éves átlagos állomány 1%-a, de min. 2000 forint évente
  • értékpapír forgalmazás megbízási díjai az üzletszabályzat szerinti összegben, az első megbízás díjmentes, díjmentes az állampapír forgalmazás
  • értékpapír állományi díjai bankonként változó

További előnyök: a pénzhez bármikor hozzá lehet jutni, azonban idő előtti kifizetés esetén a hozam után adózni kell. Számlazárás után másik számla nyitható, ekkor újra indul a 10 év. A NYESZ számla örökölhető.

 

  2005. évi CLVI. törvény. a nyugdíj-előtakarékossági számlákról

 

A bejegyzés trackback címe:

https://konyveloblog.blog.hu/api/trackback/id/tr568405688

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Címkék

Feedek

Egyéb

süti beállítások módosítása